• 0312 235 7701

  • Mutlukent Mah. Angora Bulv. 2015. Cad. No:4/11 Beysukent/Ankara

Şeffaf Plak Tedavisi


Şeffaf Plak Tedavisi

Ortodonti Uzmanı Dr. Berk Özoğul

Şeffaf plaklarının ortodontik tedavide kullanılmasına yönelik çalışmalar, 1997 yılında şeffaf plaklarla da diş hareketlerinin elde edilebileceğinin gözlemlenmesiyle başlamıştır. Yıllar içinde teknolojik gelişmelerle de birlikte dişlerin her plakla 0,25 ila 0,33 mm arasında hareket ettirilebileceği belirlenmiştir. Tedaviler esnasında tellerin kullanılmasını gerektirmeyen bu teknoloji, bu sebeple “görünmez ortodontik tedavi” olarak da adlandırılmıştır. 

Ortodontik tedavi söz konusu olduğunda özellikle erişkin bireyler tellerin dış görünüşlerini etkileyeceğinden korkarak ortodontik tedaviye adım atamayabilirler. Bu sorun, şeffaf plaklarla uygulanan ortodontik tedavi sayesinde günümüzde aşılmıştır. Şeffaf plak sisteminde braketlerin yerini, dişlerin üzerinde kompozitle oluşturulan küçük kuvvet noktaları (ataşmanlar) almaktadır. Metal braketler aralarına yiyecek kaçabildiği için hastaya rahatsızlık verebilmekte ve genel itibariyle metal oldukları için ağızda istenmeyen bir görüntü oluşturabilmektedir. Şeffaf plak sisteminde ise sosyal kaygılarınızı bir kenara bırakarak tedavi olduğunuz dışarıdan anlaşılmadan da dişlerinizde düzelme elde edebilirsiniz. Plak sistemleri istenildiği zaman çıkartılabildiği için önemli toplantılarınızda ya da nişan, düğün veya mezuniyet gibi özel günlerinizde plaklarınızı çıkartarak tedaviye kısa süreyle ara da verebilirsiniz.

Şeffaf plak sisteminde hastadan alınan fotoğraf, film ve ağız içi tarama kayıtlarından sonra üç boyutlu planlama ortodonti uzmanınca gerçekleştirilir. Sonrasında şeffaf plakların tüm tedavi safhalarına uygun olarak üretimi tamamlanır. Şeffaf plakların ortalama 10-15 günde bir değiştirilmesiyle birlikte dişlerde değişimler başlar. İdeal tedavi sonuçlarına erişilebilmesi için plakların yemekler haricinde günde 20-22 saate yakın düzenli kullanımı istenmektedir. Bu sistemde kontroller aylık ya da iki aylık süreçlerde yapılmaktadır. Plakların üzerinde yer alan belirteçler ile de günlük kullanımın kontrolü ortodonti uzmanınca yapılmaktadır.

Şeffaf plaklar ile gençlerde ve yetişkinlerde alt-üst diş çapraşıklıklarının ve açık kapanış ile derin kapanış bozukluklarının tedavileri gerçekleştirilmektedir. Erişkinlerde protez öncesi diş konumlandırmalarda da şeffaf plak sistemlerine başvurulmaktadır. Günümüzde yapılan geliştirme çalışmaları ile cerrahi vakalarda dahi ameliyat öncesi ve sonrası tedavilerde de şeffaf plak uygulanabilmektedir.

Call Now Button0312 235 7701