• 0312 235 7701

  • Mutlukent Mah. Angora Bulv. 2015. Cad. No:4/11 Beysukent/Ankara

Invisalign Şeffaf Plak Tedavisi Ankara


Görünmez Ortodontik Tedavi

Dişlerinizin düzgün olmaması sebebiyle doya doya gülmekten kaçınıyor musunuz? Dış görünüşünüzün ortodontik tedavi esnasında kötü olabileceğinden mi çekiniyorsunuz? Günümüz teknolojilerinden ilham alarak ortodontik tedavilerde devrim yaratan ve tedavi sürecini hem hızlandıran hem de kolaylaştıran Invisalign şeffaf plak sistemiyle ilgili merak edilenleri Beysudent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Ortodonti Uzmanı Dr. Berk Özoğul sizler için yanıtladı.

 

Ankara Invisalign tedavisinin tarihçesinden kısaca bahsedebilir misiniz?

Şeffaf plakların ilk tedavide kullanılmasına yönelik çalışmalar 1991 yılında Şeffaf Plaklarla diş heraketlerinin elde edilebileceğinin gözlemlenmesiyle başlamıştır. Yıllar içinde teknolojik gelişmelerle birlikte dişlerin her plak la 0,25 – 0,33 arasında hareket ettirilebileceği belirlenmiştir. Tedaviler esnasında tellerin kullanılmasını gerektirmeyen bu teknoloji bu sebeple “görünmez ortodontik tedavi” olarak adlandırılmıştır. Günümüzde devam eden tedavilere ek olarak, dünyada yaklaşık 6 milyon kişi Invisalign şeffaf plak sistemiyle tedavi görmüştür.

Sistem her geçen gün yapılan geliştirme çalışmaları ile gülüş tasarımını da desteklemekte ve daha güzel gülüşler elde etmeyi amaçlamaktadır.

 

Ankara Invisalign tedavisi Hastalara nasıl kolaylık sağlar?

Ortodontik  tedavi söz konusu olduğunda özellikle erişkin bireyler tellerin dış görünüşünü etkileceğinden korkarak ortodontik  tedaviye adım atmayabilir. Bu sorun, şeffaf plaklarla uygulanan ortodontik  tedavi sayesinde günümüzde aşılmıştır. Invisalign şeffaf plak sisteminde braketlerin yerini. dişlerin üzerinde kompozit ile oluşturulan küçük kuvvet noktaları (ataşmanlar) alnıaktadır. Metal braketler aralarına yiyecek kaçabildiği için hastaya rahatsızlık verebilmekte ve genel itibariyle metal oldukları için ağızda istenmeyen bir görüntü oluşturabilmektedir. şeffaf plak sisteminde ise, sosyal kaygılarınızı bir kenara bırakarak tedavi olduğunuz dışarıdan anlaşılmadan da dişlerinizde düzelme elde edebilirsiniz. Plak sistemleri istendiği zaman çıkartılabildigi için önemli toplantılarınızda ya da nişan, düğün veya mezuniyet gibi özel günlerini 7/24  plaklarınızı çıkararak tedaviye kısa süreyle ara da verebilirsiniz.

 

Şeffaf plaklarla elde edilen tedavi sonuçları, metal braketlerle karşılaştırması nasıldır?

Ankara lnvisalign  şeffaf plak tedavisinde öncelikle ağız içi tarayıcılar ile üç boyutlu görüntü kaydı alınmaktadır Sonrasında “ClinCheck” adı verilen programla tedavi sonucu elde edilmekte ve hastaya tedavisinini sonunda dişlerinin nasılolacağının gösterildiği animasyon oluşturulmaktadır. Tedavi sonucunun hastaya gösterilmesi ve ortodonti uzmanınca da onaylanmasından sonra şeffaf plaklar hastaya özel olarak üretilmektedir. Metal brakerlerle elde edilen tedavi sonuçlarına Invisalign şeffaf plaklarıyla ulaşmak mümkündür. Ayrıca metal paket tedavilerinde sonucun hastaya önceden gösterilebilmesi mümkün değildir.

 

Ankara lnvisalign şeffaf plak sisteminde ortodonlik tedavi nasıl gerçekleşir?

lnvisalign sisteminde metal braketlerin yerini küçük kompozit eklentiler ve tellerin yerini de plaklar almaktadır.

Hastadan alınan fotoğraf, film ve ağız içi tarama kayıtlarından sonra ClinCheck programıyla üç boyutlu planlama ortodonti uzmanınca gerçekleştirilir. Sonrasında şeffaf plakların tüm tedavi safhalarına uygun olarak üretimi tamamlanır. Şeffaf plakların ortalama 14 günde bir değiştirilmesiyle birlikte dişlerde değişim başlar.

İdeal tedavi sonuçlarına erişilebilinmesi için plakların yemekler haricinde günde 22 saate yakın düzenli kullanımı istenmektedir. Bu sistemde kontroller aylık yada iki aylık süreçlerde yapılmaktadır. Hakların üzerinde yer alan belirteçlerde de günlük kullanım kontrolü ortodonti uzmanınca yapılmaktadır.

Son olarak size Invisalign ile hangi dişsel bozuklukların tedavi edilebileceğini sormak isterim…

Invisalign şeffaf plakları ile gençlerde ve yetişkinlerde alt-üst diş çapraşıklıklarının ve açık kapanış ile derin kapanış bozukluklarının tedavileri gerçekleştirilmektedir. Erişkinlerde protez öncesi diş konumlandıramalarda da şeffaf plak sistemlerine başvurulmaktadır. Günümüzde yapılan geliştirme çalışmaları ile cerrahi vakalarda dahi ameliyat öncesi ve sonrası tedavilerde de Invisalign uygulanabilmektedir.

Call Now Button0312 235 7701