• 0312 235 7701

  • Mutlukent Mah. Angora Bulv. 2015. Cad. No:4/11 Beysukent/Ankara

Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi


 

Berk bey öncelikle merhabalar, şu günlerde oldukça popüler olan şeffaf plaklarla ortodonti tedavisini Türkiye’de en çok uygulayan hekimlerden birisiniz. Bize biraz bu uygulamadan bahsedebilir misiniz?

Şeffaf plaklarla ortodontik tedaviye yönelik çalışmalar 1997 yılında şeffaf plaklarla da diş hareketlerinin elde edilebileceğinin gözlemlenmesiyle başlamıştır. Yıllar içinde teknolojik gelişmelerle de birlikte dişlerin her plakla 0.25-0.33 mm arasında hareket ettirilebileceği belirlenmiştir. Tedaviler esnasında tellerin kullanılmaması sebebiyle görünmez ortodontik tedavi olarakta adlandırılmıştır. Günümüzde devam eden tedavilere ek olarak dünyada 8 milyon kişi   Invisalign şeffaf plak sistemiyle tedavi görmüştür. Sistem her geçen gün yapılan geliştirme çalışmaları ile gülüş tasarımını da desteklemekte ve daha güzel gülüşler elde etmeyi amaçlamaktadır.

 

Hastaların bu uygulamayı tercih etmelerindeki temel sebepler nelerdir ? Geleneksel ortodonti tedavi yöntemlerinden farkı nedir  ? Avantajları nelerdir?

Ortodontik tedavi söz konusu olduğunda özellikle erişkin bireyler tellerin dış görünüşlerini etkileyeceğinden korkarak ortodontik tedaviye adım atamayabilirler. Bu konuda çözüm şeffaf plaklarla uygulanan ortodontik tedavi ile günümüzde aşılmıştır. Invisalign® şeffaf plak sisteminde braketlerin yerini dişlerin üzerinde kompozitle oluşturulan küçük kuvvet noktaları (attachments) almaktadır. Metal braketler aralarına yiyecek kaçabildiği ve genel itibariyle metal görünümleri sebebiyle ağızda istenmeyen bir görüntü oluşturabilmektedir. Şeffaf plak sisteminde ise sosyal kaygılarınızı bir kenara bırakarak tedavi olduğunuz dışarıdan anlaşılmadan da dişlerinizde düzelme elde edebilirsiniz. Plak sistemleri istenildiği zaman çıkartılabildiği için önemli toplantılarınızda ya da nişan, düğün veya mezuniyet gibi özel günlerinizde plaklarınızı çıkartarak tedaviye kısa süreyle ara da verebilirsiniz.

 


Günümüzde dijital diş hekimliği de oldukça gelişmiş durumda. Dijital diş hekimliği şeffaf plaklarla ortodonti tedavisinde ne şekilde kullanılmaktadır ?

Günümüzde bireyler ortodontik tedavilerinin sonuçlarını daha tedaviye başlamadan görebilme şansına sahiptir. Itero Element ile yapılan ağız içi dijital taramayı takiben birkaç dakika içerisinde  şeffaf plak tedavisi sonrasında dişlerin nasıl görüneceği hastalara gösterilmektedir. Çok güncel bir gelişme olarak da dijital gülüş tasarımı programları ile şeffaf plak tedavi programları birleştirilebilmektedir. Bu durum şekil ve renk bozukluğu olan dişlerin ortodontik tedavi ile düzenlenmesi sonrasında porselen laminalar ile restore edildiklerinde nasıl görüneceğinin hastalarımıza gösterilmesi açısından önemlidir.

 

Bu yöntemin tedavi süresinden ve uygulama biçiminden biraz bahsedebilir misiniz?

Invisalign®  şeffaf plak tedavisine başlarken öncelikle ağız içi tarayıcılar ile üç boyutlu görüntü kaydı yapılmaktadır. Sonrasında “clin-check” adı verilen ve hastaya tedavisinin sonunda dişlerinin nasıl olacağının gösterildiği  animasyon oluşturulmaktadır. Tedavi sonu dişsel görüntülerinin hastaya gösterilmesi ve hekimce de onaylanmasından sonra şeffaf plakların üretimi başlamaktadır. Estetik braket tedavilerinde tedavinin sonunda dişlerin nasıl olacağının hastaya önceden gösterilebilmesi mümkün değildir.

Invisalign®  Şeffaf Plak Sistemi ile dişler daha kısa sürede tedavi edilmektedir. Estetik braketlerle yapılan tedavilere göre şeffaf plak tedavileri ortalama 3 ila 6 ay daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Şeffaf plakların 14 günde bir değiştirilmesiyle birlikte dişlerde değişimler başlamaktadır. Plakların günde 20 saate yakın düzenli kullanımı ile tedavide ideal sonuçlar elde edilmektedir. Şeffaf plak tedavilerinin süresi hastaların dişlerindeki çapraşıklığa bağlı olarak 6-18 ay arası sürebilmektedir.

 


Berk hocam peki bu yöntem her hastaya uygulanabilir mi? Bu noktada tedaviyi zorlaştıran unsurlar nelerdir? Biz bu işlemi bu hastaya uygulayamayız dediğiniz bir vaka ile karşılaştınız mı?

Invisalign tedavileri ile gençlerde ve yetişkinlerde alt-üst dişsel çapraşıkların tedavileri ve açık kapanış ile derin kapanış tedavileri gerçekleştirilmektedir. Yeni geliştirilen Invisalign first ile de 6-10 yaş arası çocuklarda dişsel darlıklar tedavi edilebilmektedir.  Erişkinlerde protez öncesi diş konumlandırmalarda da şeffaf plak sistemlerine başvurulmaktadır. Günümüzde yapılan geliştirme çalışmaları ile cerrahi vakalarda dahi ameliyat öncesi ve sonrası tedavilerde de invisalign uygulanabilmektedir. Üst çene genişletmesi gereken hastalar haricinde şeffaf plak tedavileri günümüzde hertürlü dişsel çarpıklığın tedavisinde uygulanmaktadır.

 


Call Now Button0312 235 7701