• 0312 235 7701

  • Mutlukent Mah. Angora Bulv. 2015. Cad. No:4/11 Beysukent/Ankara

Yaşamkent Ortodontik Tedavi


Diş hekimliği branşlarından biri olan ortodonti uygun konumda olmayan dişlerin ve malokluzyonların iyileştirilmesi ile uğraşır. Ortodonti kelimesi Yunancadan gelmektedir ‘orthos’ düz, mükemmel ya da doğru ‘dontos’ ise diş manasındandır.

Ortodonti aynı zamanda kozmetik diş hekimliği dallarından biridir. Bu manada; çarpık dişleri düzeltme, konuşma ve çiğneme (oral fonksiyonlar) fonksiyonlarını geliştirme, diş ve diş etlerinin uzun vadede sağlığını iyileştirme ve koruma, dişlerin aşınma ve travmalarını önlemeye yardımcı olmak, uygunsuz diş kapanışlarını tedavi etmek gibi amaçları vardır.

Burada yeri gelmişken malokluzyon terimini biraz açmakta fayda var. Malokluzyon literatürde kötü kapanış manasına gelmektedir. Bazı çocukların çeneleri ve dişleri uygun gelişmez. Malokuzyon çarpık, çapraşık, yanlış konumlanmış dişleri alt ve üst dental arkların uyum problemlerini ifade eder. Malokluzyon diş ve yüz kemiklerinin yaralanmaları, parmak emme, ağız solunumu ya da bilinmeyen nedenlerle oluşabilir.

Genellikle malokluzyonlar fiziksel sağlığı çok etkilemezler, malokluzyon bir hastalık değildir, dişlerin normal pozisyonundan sapmasıdır. Bununla beraber, malokluzyon kişinin dış görünüşüne ve dişlerinin şekline etki edebilir bu da özellikle ergenlik dönemlerinde hastayı utangaçlığa, güven eksikliğine hatta depresyona sürükleyebilir. Şiddetli malokluzyonlar yemek yemeğe, konuşmaya ve dişleri temiz tutmayı engelleyebilir.

İnsanlar çeşitli malokluzyon nedeniyle ortodontik tedaviyi talep edebilirler. Bunlardan örnek vermek gerekirse;

Ön dişlerin fırlak olması
Dişlerde Çapraşıklık
Gömül Dişler
Asimetrik Dişler
Derin Kapanış
Ters Kavanış
Açık Kapanış
Dişler Arasında boşluklar
Sizde buna benzer problemleriniz varsa Ankara Çayyolu bölgesinde yer alan lokalizasyonumuzla Çayyolu ortodonti, Çayyolu diş teli, Çayyolu diş teli fiyatları, Çayyolu şeffaf diş teli, Çayyolu lingual ortodonti ve malokluzyonlar konusunda bizden bilgi alabilirsiniz.


Call Now Button0312 235 7701