• 0312 235 7701

  • Mutlukent Mah. Angora Bulv. 2015. Cad. No:4/11 Beysukent/Ankara

Ortodontik Tedavilerde Ağız Hijyeni Nasıl Sağlanmalıdır?


Ortodonti tedavisi süresince dişler çürümeye ve diş etleri ise büyümeye ve iltihaplanmaya yatkınlaşmaktadır. Bunun nedeni, bakteri plağının eğer düzenli olarak uzaklaştırılmazsa diş tellerinin metal kısımlarını kaplaması ve erişilmesi zor yerlerde birikmesidir ve sonrasında da asit salgılayarak diş yüzeylerinde demineralize alanlar oluşturmasıdır.

Ortodontik tedaviler süresince ağız hijyeninin özenli bir şekilde sağlanmasının yöntemleri şunlardır:

1-Düzenli diş fırçalama: Dişlerin sabah, öğle ve akşam yemeklerinden sonra düzenli olarak fırçalanması bakteri plağını ve dolayısıyla diş çürüğü ihtimalini azaltacaktır.Günümüzde dişlerin 45 derece açı tekniği ile diş fırçası açılı tutularak dişetinden dişe(brakete) doğru fırçalanması önerilmektedir. Diş fırçalamada şarjlı fırçalar kullanılıyor ise de ortodontik başlık tercih edilmesi önerilir.

2-Ara yüz fırçası kullanımı: Ara yüz fırçalarının genellikle 5mm’lik olanları ile fırçanın ulaşamadığı diş yüzeyleri ile braketlerin ulaşılamayan bölgelerinin temizliği hedeflenmektedir.Aa yüz fırçası ile dişlerin arası temizlenirken fırça dikey ve yatay hareketler ile diş ara yüzlerine uygulanmalıdır. Ortodontik tedaviler esnasında ara yüz fırçasının kullanımı rutin olarak önerilmektedir.

3-Diş ipi kullanımı: Diş iplerinin ortodontiye özel olanlarının tercih edilmesi önerilir.Dişlerin birbirlerine bakan ara yüz bölgelerinin temizliği diş ipi ile gerçekleştirilir.

4-Ağız Çalkalama Suları: Ağız gargaralarının kullanımı da ortodonti uzmanlarınca ağız hijyenine katkı sağladığı için önerilmektedir.Bakteri plağının sadece ağız çalkalama suları ile giderilmesi mümkün değildir,mutlaka mekanik temizlikte yapılmalıdır.

5-Diş Macunu Tipi:Ortodontik tedaviler esnasında dişetlerinde kızarıklık ya da kanama artışı gözlenen hastalarda dişeti korucuyusu içeren diş macunları önerilirken, dişlerinde hassasiyet olan bireylerde ise mine koruyucusu içeren macunların kullanımı önerilmektedir.

Ortodontik tedaviler süresince ağız hijyeninin özenli olarak takip edilmesinde hem hastaya hem de ortodonti uzmanına görev düşmektedir.Ağız hijyeni özenli olarak sağlanmadığı taktirde dişlerde çürük oluşumu, dişlerde white spot adı verilen lekelenmeler ve dişetlerinde iltihap oluşumu sıklıkla görülebilmektedir.Herkese sağlıklı gülüşler dileriz.


Call Now Button0312 235 7701