• 0312 235 7701

  • Mutlukent Mah. Angora Bulv. 2015. Cad. No:4/11 Beysukent/Ankara

Hamilelik Esnasında Ortodontik Tedavi


Hamilelik Döneminde Ortodontik Tedavi Uygulanabilinir mi?

Hamilelik döneminde gerekli hijyen önlemleri alındığı taktirde ortodontik tedavi uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Hamilelik dönemindeki tedavilerde şu husulara dikkat edilmelidir:

-Hamileliğin yol açtığı gingivitis veya periodontitis: Hamilelik döneminde görülen diş eti büyümelerinin önlemesinde ağız hijyenine ileri düzeyde özen göstermek ve gerekli vitamin desteğini almak önemlidir. Ağız bakımını yapamayan ve aşırı diş eti problemleri olan anne adaylarında ortodontik tedaviye ara vermek gerekebilir.

-Diş hareketlerini etkileyebilecek hormonal değişimler: Hamilelik döneminde hormonal denge değişmektedir.(östrojen –progestron).Deneysel çalışmalarda progesteron düzeylerindeki artisan diş hareketlerinin hızını arttırdığı tespit edilmiştir.

-Yemek yeme alışkanlıkları ve aşerme sonucu tüketilecek gıdaların ortodontik mekanikleri etkilemesi:Asitli içecekler veya sert gıdaların tüketilmesi diş tellerinize zarar verebilir.

-Hamilelikte tükürükteki asit miktarının artması: İlk aylarda görülebilen kusma sonrasında annenin ağız hijyenine dikkat etmemesi, yine annenin diş eti prolemleri nedeniyle fırçalamada yetersiz olması ve plak miktarının artmasıyla ağızdaki çürük miktarı artmaktadır.Bu durumun çözümünde de düzenli diş fırçalamaya ek olarak ara yüz fırçaları,diş ipi kullanımı ve ağız gargaralarının kullanımı önerilmektedir.

Ağız hijyenine gerekli özen gösterildiği taktirde hamilelik döneminde de rahatlıkla ortodontik tedavi olabilirsiniz.

Herkese sağlıklı gülüşler dileriz.


Call Now Button0312 235 7701