• 0312 235 7701

  • Mutlukent Mah. Angora Bulv. 2015. Cad. No:4/11 Beysukent/Ankara

Ortodontik Tedavilerde Diş Çekimine Ne Zaman Gerek Duyulur?


Ortodontik tedavilerin planlanması aşamasında dişlerdeki mevcut çapraşıklığın düzeltilmesi için yere ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaç dişlerin öne,geriye veya yana doğru yer değiştirmesi ya da stripping adı verilen dişlerin mine yüzeylerinde yapılan aşındırmalarla sağlanamayacak düzeyde olduğunda ortodonti uzmanları diş çekimi ile elde edilecek boşlukların kullanılmasını planlayabilir.

Çekimli Ortodontik Tedaviler:

1-Dişsel çapraşıklık yüksek düzeydeyse,

2-Hastanın profil incelemesi yapıldığında hasta dudaklarını kapatamıyorsa,

3-Üst dişlerin öne alınmasına imkan sağlayacak düzeyde kemik yapısı mevcut değilse, tercih edilebilmektedir.

Bu noktada sağlam dişlerin eksiltilecek olmasının hastalar tarafından kabul edilmesinde zorluk yaşanılabilmektedir. Ortodonti uzmanları tedavinin çekimsiz yapılması durumunda üst dişlerin çok önde yer alacağını,hastanın gülüşünü,konuşmasını ve ısırma fonksiyonunu olumsuz etkileyeceğini hastaya belirtmektedir.

Çekimli ortodontik tedavi kararı alınırken bazı avantajlar göz önünde bulundurulmaktadır:

1-Hastanın dış görünüşünü değerlendirmelidir: Üst dişlerin önde yer aldığı durumlarda, üst dudak alt dudağa göre önde konumlanacaktır. Çekimli ortodontik tedavi uygulanarak üst dişlerin geriye alınması sayesinde profilde iyileşme sağlanabilmektedir.

2-Tedavinin kalıcı olması: Ortodontik tedaviler diş eksiltilmesi ihtiyacı varken çekimsiz olarak gerçekleştirilise üst dişlerin gereğinden fazla öne alınarak üst dudağa doğru yer değiştirmesi yada arka dişlerin genişletilmesiyle dişlerin yanağa doğru yer değiştirmesi gerçekleşecektir. Bu durum tel tedavisi bitirildikten sonra yanak ve dudakların baskısıyla dişlerin tekrar bozulmasına yol açabilmektedir. Çekim ihtiyacı varsa tedavinin diş eksiltilerek gerçekleştirilmesi mevcut tedavinin uzun süreli olarak kalıcı olmasına(relaps olamaması) katkı sağlayacaktır.

Herkese sağlıklı gülüşler dileriz.:=)


Call Now Button0312 235 7701