• 0312 235 7701

  • Mutlukent Mah. Angora Bulv. 2015. Cad. No:4/11 Beysukent/Ankara

Ortognatik Cerrahi (Cerrahi Ortodonti) Nedir?


Ortodontik tedavi diş çapraşıklıklarının ve belli bir yaşa kadar çene bozukluklarının tedavisini yaparken, cerrahi ortodoni erişkinlerdeki çene bozukluklarının tedavisini de gerçekleştirmektedir.

Diş çapraşıklıklarının tedavi yaşı yoktur, her yaşta çapraşık diş düzeltilebilinir.Çene bozukluklarında durum biraz daha farklıdır. 8-12 yaşlarında yüz maskesi yada twinblock adı verilen fonksiyonel ortodontik uygulamalarla çene bozuklukları tedavi edilebilinirken, ergenlik döneminden sonra çenelere ortodontik apareylerle müdahale edilemeyeceği için cerrahi ameliyat devreye girer. 18 yaşından sonraki hastalarda alt veya üst çenenin ileride-geride, aşağıda-yukarıda veya yanda olduğu durumlarda ortodontik tedavi ile çenenin cerrahi olarak normal yerine getirilmesi kombine edilir. Ortodontik tedavi ile cerrahi tedavinin birlikte yapıldığı bu tür tedavilere “ortognatik cerrahi” veya “cerrahi ortodonti” denir.

Ortognati hastasını neler bekliyor?

Genellikle 6-18 ay sürecek olan cerrahi öncesi ortodontik tedavi süresince, dişlere braketler yerleştirilerek dişler ameliyat öncesinde uygun konumlarına getirilir. Bu süre sonunda hastada çene ameliyatı işlemine sıra gelir. Teller ağızdan çıkartılmadan hasta ameliyata alınır.

Cerrahi operasyon, genel anestezi altında bir hastanede, bir çene cerrahı veya bir plastik cerrah ile birlikte yapılır. Ameliyat süresi planlanan cerrahinin miktarı ve tek ya da her iki çeneyide ilgilendirmesine bağlı olarak birkaç saat veya daha uzun sürebilir.

—Alt çene cerrahisinde dişlerin arkasında yer alan çene kemiği kısmı ikiye ayrılır ve dişlerin bulunduğu kemik parçası planlanan cerrahiye göre ileriye veya geriye hareket ettirilir.

—Üst çene cerrahisinde, çene ileriye veya geriye hareket ettirilir veya yukarıya ya da aşağıya alınarak yeniden pozisyonlandırılır. Bazen çene kemiğine belli hareketleri verebilmek, uygun düzelmeyi ve stabiliteyi sağlamak için kemik iki kısma ayrıldıktan sonra bir miktar kemik ilavesi (greft) veya eksiltilmesi gerekebilir.

—Her iki çeneninde konumlarının değiştirileceği ameliyatlarda ise günümüz ekolünde önce alt çene planlanan yerine alınır ve sonrasında da üst çene ideal konumuna getirilir.

Cerrahi işlem tamamlandıktan 2 hafta kadar sonra hasta okuluna veya işine tekrar dönebilir. Gerekli iyileşme döneminden sonra (yaklaşık 4-8 hafta) tel tedavisi yaklaşık 6-12 ay kadar daha sürer. Bu süre sonunda braketler çıkartılır ve tedavi sonlandırılır.

Herkese sağlıklı gülüşler dileriz.

 


Call Now Button0312 235 7701