• 0312 235 7701

  • Mutlukent Mah. Angora Bulv. 2015. Cad. No:4/11 Beysukent/Ankara

Ortodontik Tedavilerde Mini Vida Kullanımı


Ortodontik Tedavilerde Mini Vida Kullanımı Nasıl Gerçekleşir?

Minividalar son yıllarda ortodontik tedavilerde sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Eskiden dişlerin geriye ya da kemiğe doğru hareket ettirilmesi amacıya headgear adı verilen kafa ve alın bölgesinden destek alan uygulamalar sıklıkla kullanılmaktaydı.Bu uygulamaların hasta kooperasyonuna yani kullanımına bağımlı olması ortodonti bilimini yeni arayışlara yönlendirmiştir.İşte bu noktada dişsiz bölgeleri restore etmek amaçlı kullanılan dental implantlardan yola çıkılarak minividalar geliştirilmiştir.

Minividalar ile:

* Dişlerin geriye alınması(distalizasyon),

* Dişlerin ileriye hareket ettirilmesi(mezializasyon),

* Dişlerin kemiğe doğru gömülmesi(intrüzyon) ve

* Dişlerin uzatılması(ekstrüzyon) hareketleri ortodontik tedaviler esnasında gerçekleştirilmektedir.

Minividaların Avantajları:

-Headgear’lerde olduğu gibi hasta kullanımına bağımlı değildir.Minivida yerleştirildikten sonra ilgili bölgede ortodonti uzmanı tarafından istenilen sürede kullanılabilmektedir.

-Minivida sadece lokal anesteziyle ilgili bölgeye yerleştirilir.Yerleştirilme esnasında hastalar herhangi bir ağrı hissetmez.

-Minividalar küçük yapıda oldukları için hasta tarafından kolaylıkla benimsenir ve temizliklerinin yapılması da zor değildir.

-Minividalar kullanımları sonrasında rahatlıkla yerleştirildikleri bölgeden uzaklaştırılmaktadır.

Mini vidalar hastalar tarafından ayrı bir ortodontik tedavi yöntemi olarakta bilinmektedir oysa mini vidalar (implantlar) bir ortodontik tedavi yöntemi değil, herhangi bir ortodontik tedavi yöntemiyle (lingual ortodonti-incognito, self ligating sistem,klasik metal ve estetik braket sistemleri) birlikte kullanılabilecek yardımcı aygıtlardır. Kısacası lingual ortodonti yöntemi de dahil olmak üzere her türlü ortodontik yöntemle kullanılabilirler. Sadece, invisalign yöntemi gibi tellerin ve braketlerin kullanılmadığı tekniklerde mini vida kullanımı henüz fazla yaygınlaşmamıştır. Ancak kullanılabileceğini söyleyen araştırmacılar mevcuttur.

Herkese sağlıklı gülüşler dilerim.


Call Now Button0312 235 7701