• 0312 235 7701

  • Mutlukent Mah. Angora Bulv. 2015. Cad. No:4/11 Beysukent/Ankara

Ortodonti Uzmanları Yalnızca Zor Vakaları mı Tedavi Ederler?


Ortodonti Uzmanları Yalnızca Çok Şiddetli Dişsel Bozuklukları mı Tedavi Eder?

Ortodonti bilimi gerek dişsel çapraşıklıların tedavi edilmesinde gerekse çene ve yüz yapılarını ilgilendiren anormal durumların düzeltilmesinde etkin rol oynamaktadır.

Bu noktada toplumumuzda genellikle yaygın bir görüş olan:

‘Benim dişlerimdeki bozukluk herhalde tel tedavisi ile düzeltilemez ya da bir dişim diğerinin üzerinde sadece bu durum için tel tedavisi yapılamaz’ gibi düşünceler sıkça dile getirilmektedir.

Yaygın olarak bilinenin aksine ortodonti uzmanları tek bir dişi dahi ilgilendiren bozuklukların tedavisini dahi ortodontik olarak gerçekleştirmektedir. Ortodonti uzmanları dişsel bozuklukları zor, orta zorlukta veya hafif bozukluk olarak sınıflandırmazlar.Kişilerin diş ve dişeti sağlıkları ortodontik tedaviye izin verdiği sürece her türlü dişsel çapraşıklığın tedavisi ortodonti ile mümkündür.

Dişsel çapraşıklıklara birde iskeletsel bozuklukların eşlik ettiği durumlarda ise ortodontik tedavilerle birlikte çenelerin konumlarını düzenlemeye yönelik olarak cerrahi uzmanları ile çalışılarak çene ameliyatları da uygulanabilmektedir. Bu tip tedavilere ortognatik cerrahi tedaviler denilmektedir.Örneğin alt çenesi önde yer alan bir bireyde bu duruma ek olarak bir de dişsel çapraşıkta mevcutsa ortodontik tedaviyle birlikte ortognatik cerrahi tedavisi de uygulanmaktadır.

Ortodontik tedaviler gerek dişlerinizin tedavi sonrasında daha kolay temizlenebilmesini sağlaması açısından gerekse estetik,çiğneme fonksiyonu ve fonasyonu olumlu yönde geliştirmesi açısından önem taşımaktadır.Sizlere tavsiyem mevcut dişlerinizin konumlarından memnun değilseniz; dişlerinizdeki çapraşıklık düzeyi ne olursa olsun bir ortodonti uzmanına muayene olmanız ve tedavisi hakkında bilgi almanız yönündedir.

Herkese sağlıklı gülüşler dilerim.

 


Call Now Button0312 235 7701