• 0312 235 7701

  • Mutlukent Mah. Angora Bulv. 2015. Cad. No:4/11 Beysukent/Ankara

Faz 1 Ortodontik Tedavi Nedir?


Faz 1 ortodonti tedavisi nedir?

Ortodontik tedaviler hem mevcut dişsel çapraşıklıkların tedavi edilmesinde hem de çeneleri ilgilendiren bozuklukların tedavisinde etkin rol oynamaktadır.

Ortodonti biliminde; büyüme gelişim dönemi içerisinde üst çenenin geride yada alt çenenin ileride olması gibi durumlarda yada çeneleri ilgilendiren darlıkların mevcudiyeti durumunlarında uygulanan çeneleri ilgilendiren tedavilere faz 1 tedavisi denilmektedir.

Faz 1 tedavisi hangi yaşlarda uygulanır?

Dişleri ilgilendiren çapraşıklıklarının tedavisinde yaşı sınırı yoktur, her yaşta çapraşık dişler düzeltilebilinir ancak çene bozukluklarında durum biraz daha farklıdır. Çeneye ortodontik apareylerle müdahale edilebilmesi için hastanın büyüme gelişim döneminde olması gereklidir.

Bu yaş kız çocuklar için yaklaşık 8-12, erkek çocuklar için yaklaşık 9-13 tür. Ergenliğin sonlarına doğru fonksiyonel apareyler ile yapılan tedavilerden kalıcı sonuçlar alınması güçleşmektedir. Faz 1 tedavilerinde en ideal sonuçlara kızlarda 8.5-10 yaşlarında erkeklerde ise 9-10.5 yaşlarında ulaşılmaktadır.

Faz 1 tedavisi kapsamında hangi uygulamalar yapılmaktadır?

Özellikle alt çenenin geride bulunduğu vakalarda, çenenin öne doğru gelişimin sağlanabilmesi için kullanılan apareylere “fonksiyonel aparey” denilmektedir. Çeşitli şekilleri bulunmakla birlikte en konforlu olanı ve en sık kullanılanı alt ve üst ayrı parçadan oluşan, hasta ağzını kapattığında alt çeneyi önde konumlanmaya zorlayan “twin blok” apareyidir.

Üst çenenin geride konumlandığı durumlarda ise yüz maskesi(reverse headgear) olarak adlandırılan uygulama yaygın olarak kullandırılmaktadır.Üst çene geriliğine bir de dik yön büyüme(uzun yüz yapısı) eklendiğinde ise AVPA(Akkaya Vertikal Protraksiyon Apareyi) kullandırılmaktadır. Çene darlıklarının tedavisinde ise ilgili çeneyi ilgilendiren genişletme apareyleri r uygulanmaktadır.

Faz 1 tedavisinin avantajları nelerdir?

–Faz 1 tedavileri ile mevcut iskeletsel anomalilerin uygun yaş döneminde tedavi edilmesi ileride gerekebilecek çene ameliyatı ve ortodonti uygulamalarının ihtiyacını azaltmaktadır.

–Genellikle 8-12 yaş aralığında düzeltilen çene yapısı ile çocuklarımızın kendilerine güvenleri pekişmekte, gerek çiğnemeleri gerekse konuşma ve görünümleri çok daha iyi olabilmektedir.

Ortodontik tedavilerde ilk muayene yaşının 7 ila 8 yaşlarıdır.

Herkese sağlıklı gülüşler dilerim.


Call Now Button0312 235 7701