• 0312 235 7701

  • Mutlukent Mah. Angora Bulv. 2015. Cad. No:4/11 Beysukent/Ankara

İçten Tel Tedavisi(Lingual Tel Tedavileri)


Lingual (İçten) Tel Tedavileri:

Günümüzde gelişen teknolojiler tellerin içten yani dişlerin dile bakan tarafından da uygulanabilmesine imkan sağlamaktadır.

-Lingual tedavi terim olarak ne anlama gelmektedir?

-İçten tel tedavileri her hastaya uygulanabilinir mi?

-Yaygın olarak bilinen, dişlerin dudaklara ve yanaklara bakan kısımlarına uygulanan tellere göre içten tel tedavilerinin ne gibi avantajları veya dezavantajları vardır?

-İçten tel tedavileri pahalı mıdır?

Sorularının cevaplarını Dr.Berk Özoğul’un bu makalesinde sizler için yanıtlamaktadır.

“Lingual” Latincede “dil ile ilgili” anlamına gelmektedir. “Lingual ortodonti” terimi ise dişlerin dile bakan yüzeylerine yerleştirilen tellerle yapılan tedaviyi tanımlamaktadır. Yaygın olarak bilinen ortodontik tedavilerde teller dişlerin görünen dış yüzeylerine yapıştırılmaktadır. Lingual ortodontik tedavilerde ise örneğin Incognito içten tel tedavisi sisteminde bireylerin dişlerinin dile bakan yüzeylerine özel olarak tasarlanmış braketler tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

İçten tel tedavileri her hastaya uygulanabilir mi sorusunun yanıtı icin kişinin mevcut dişsel durumunun ortaya konması gerekmektedir. Porselen ya da metal tellerle yapılan ortodontik tedavilerle tedavi edilebilecek pek çok çapraşıklık lingual ortodonti ile de tedavi edilebilir. Dişlerin iç taraflarında büyük dolguları olan,kapanış ilişkisi aşırı derin kapanış içeren veya çok yoğun diştaşı olan bireylerde uygulanması tavsiye edilmez.

İçten tel tedavilerinin ne gibi avantaj ve dezavantajları vardır?

Avantajlar:

-Estetik: Teller dişlerin iç kısımlarından uygulandıkları için dışarıdan görünmezler.Kimse ortodontik tedavi olduğunuzu anlayamaz ve dolayısıyla görünümle ilgili olabilecek endişeler ortadan kalkar.

-Sosyal Kaygıların giderilmesi: Bu yaştan sonra dıştan tellerle nasıl tel tedavisi göreceğim diye düşünen bireylere lingual tedaviler psikolojik açıdan güçlü bir alternatif oluşturmaktadır.

Dezavantajlar:

-Tedavi Süresi: İçten tel tedavileri ile yapılan tedaviler yaygın kullanılan porselen yada metal tellere göre birkaç ay daha uzun sürebilir.İçten tel tedavilerinde ortodonti seansları da diğer tel tedavilerine göre daha uzun sürmektedir.

-Konfor:Diş telleri dişlerin dile bakan kısımlarından uygulandıkları için tellere alışma süresi biraz daha uzun sürer. Teller dişin dile bakan tarafında olduğu için ilk etapta konuşma etkilenebilir. “s”,”ş”,”t” ve “d” gibi dilin dişe değmesiyle oluşan harflerde fonasyon bozuklukları görülebilir. Bu tip fonasyon bozuklukları 1 ila 3 ay içinde genellikle düzelmektedir.

İçten tel tedavileri pahalı mıdır? Sorusu sıkça dile getirilmektedir.İçten tel tedavilerinin ücretleri porselen estetik tedavi ücretlerinin iki katı civarındadır.

Braket dizaynındaki son gelişmeler, ark teli için yeni metal alaşımlar ve yeni mekanikler hem lingual ortodontinin teknik yönünü kolaylaştırdı hem de hasta uyumunu ve konforunu arttırdı.Sonuç olarak içten tel tedavileri günümüz erişkin ortodontisinde öncü rol oynamaya devam etmektedir.

Herkese sağlıklı gülüşler dileriz.

 


Call Now Button0312 235 7701